Morgentur på Broager ved Flensborg Fjord !

Fluestangen er altid med på ferien og da skal gerne bruges hvis det passer ind i ferie-programmet.
I år gik turen til Rinkenæs der ligger ved den smukke Flensborg fjord.
Broager halvøen har nogle meget fine havørred-spots hvis du skulle have lyst til at svinge stangen på i disse kanter.

20130723-081228.jpg
Mine morgenturer gik til en kyststrækning der ligger syd for kobbelskoven på Broager’s østside.

20130723-081624.jpg
Som billedet viser var der ikke meget gang i vandet da linen blev trukket af hjulet ved 4-tiden.

20130723-082425.jpg
Strækningen har fine blæretangsbælter og ind i mellem er der sandpartier. Den sydelige del har mine ålegræsbælter.

20130723-082659.jpg
Overfladen er blank og det ville være nemt at spotte overflade aktivitet denne morgen 🙂
Når man går og fisker i disse flotte omgivelser får tankerne frit spil og jeg tænker på de historier vi fik set og fortalt ved Dybbøl Banke besøgscenter omkring slaget i 1864 hvor Dansken tabte slaget og derved en stor del af Sønderjylland. Godt vi fik en stort del tilbage igen efter folkeafstemning:-)
Tilbage til fiskeriet hvor der ikke skete meget før at jeg nåede en lille pynt. Her nappede en lille havørred på Kobberbassen helt ude i kastet og den blev nænsomt sat tilbage i baljen.

20130723-094146.jpg
Det stille vejr skabte en del tåge der på et tidspunkt kom udover stranden og det gav en helt speciel oplevelse.

20130723-085728.jpg

20130723-085741.jpg
Da tågen havde fået overtaget tog jeg til et andet af de kendte havørred-spots Kragesand på Broager’s sydside.

20130723-090038.jpg
En time mere blev brugt unden nap og det var på tide at vende snuden med frisk morgenbrød til familien.

Sidste år var jeg også på fisketur på Broager ved Flensborg fjord og der havde jeg fat i nogle gode havbasser under et par morgenturer i August.
link til tidligere indlæg

Fortsat god sommer.

Tight lines
Lars

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: