7000 kr for to 1.5 kilos !

Ja. Dyrt er vist den helt rigtige ord at bruge efter at Christian havde været et tur i fjorden i den sydlige del.
Christian Lohse og en fiskekammerat var på spottet med Kobberbasser for enden af forfanget.
Alt gik efter planen og der var godt med fisk i overfladen.
Christian fik hurtigt et godt hug og en fin 1.5 kilos fisk der havde taget kobberbasse-fluen. Havørreden kom i land og der skulle tages et fangstfoto. Det var så her at det gik den anden vej fordi da Christian skulle tage et foto med sin Iphone var den fuld af vand. Samme omgang havde bilnøglerne fået. Uheldigvis var der kommet et siv-hul i vaders lige ved lommen med telefon og bilnøgler.
Heldigvis kunne fiskekammeraten tage et velfortjent foto af fiskenJ

Som plaster på såret fik Christian heldigvis endnu en fin 1.5 kilos fisk. Begge fisk blev genudsat med håb om gensyn til efteråret.
Stort tillykke med fangsten og jeg håber at der er ny ”vandtæt” telefon på vej til Christian.

20140401-072047.jpg

TIght lines
Lars

3 Comments on “7000 kr for to 1.5 kilos !

  1. Det er da ikke en 1,5 kilo fisk så er jeg da på de 5000 tusinde over 1,5 nå men god side gniben er begyndt at fiske ok mvh Henrik p

  2. Hej Lars. Det var da vist ikke sket hvis han havde haft en af GripGrab poserne. Skriv til mig (på mailen) hvis du skal bruge flere til dine guidede ture. Vi snakkes og tight lines. Med venlig hilsen. Martin

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: