Morgentur på vestsiden af Isefjorden !

20140415-150102.jpg
Solskin med seriøse regnbyger mødte mig på hotspot en tidlig mandag morgen. Det er forår og fuglene synger højlydt og det grønne farver er ved at få overtaget i bevoksningen langs med fjorden. Alle disse indtryk gør at man som havørredfisker er meget sikker på at der er gode chancer for kontakt med havørreder. Foråret er jo højsæson for en havørredfisker:-)

20140415-150920.jpg
Først ryk i Kobberbassen kom som forventet lige på rev hvor der er blæretang helt ind under land.
Efter en heftig fight hvor fisken er mere over vandet end under kom den hurtigt tilbage i “baljen”.
Lidt længere henne var et par forsigtige nap i fluen uden at de blev hængende. Jeg fiskede videre langs kysten og dermed fiske de forsigtige fisk lidt to. Så kunne jeg lige prøve Kobberbassen på tilbagevejen:-)
En nysgerrig sæl kiggede et godt stykke ude i fjorden. Den kom tættere på og bare ikke den kom helt ind under land for at jage “mine” havørreder.
Sælen blev heldigvis langt ude…
På tilbagevejen fik Kobberbassen en chance mere på hotspot. Et par gode lange indtagninger i linen udløste et kontant hug og der var dømt flex på klingen. En hidsig havørred hoppede mange gange fri af vandet. Jeg håndlander fisken som er sidst i 40’erne.

20140415-153018.jpg
Denne havørred var min nr. 100 i år på Kobberbassen.
Det skal lige bemærkes at der kun er hjemtaget 14 havørreder. Resten af havørrederne svømmer derude endnu….
Da jeg nåede hjem havde min dejlige kone lige lavet pandekager. Lige hvad jeg trængte til efter en fisketur.

20140415-153224.jpg
Ørreden nr. 100 var planlagt til at skulle ryges om eftermiddagen når farfar kom på besøg.
Det renset og hængt til tørre i vinden så røgsmagen kan trænge godt ind i fisken.

20140415-153518.jpg
Herefter kom den i røgovnen med en omgang bøgesmuld.
Efter et par omgange sprit var den klar til servering.

20140415-153636.jpg
Så 5 timer senere var det tid til at nyde den varmrøget havørred nr. 100 med god påskeøl sammen med farfar der elsker fisk 🙂

20140415-153814.jpg

God Påske til jer alle

Mange fiskehilsner
Lars

7 Comments on “Morgentur på vestsiden af Isefjorden !

  1. Hej Lars. Helt enig, men derfor er det alligevel temmelig imponerende hvor godt du “rammer” de der trutta’er 😉

  2. Waw – 100 ørreder – jeg har taget 6-8 stykker og kun hjemført 2 🙂

    • Hej Povl
      Det er heldigvis ikke kun antallet af fisk der gør fiskeriet spændende. Det er også alle de andre oplevelser, hyggestunder og samværet med ligesindet der kommer med hjem på den lange bane:-)

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: