Den simple vej til flere havørreder på kysten….
Regn og kraftig vind fra det sydelige hjørne var det vejr vi mødte på første fiskeplads. Fiskekammeraterne var allerede kommet og klar til dagens havørred-jagt med Kobberbasser-fluer første linje.
Der blev kastet igennem og der var gode muligheder for at møde fisk med alt den aktivitet i vandet. De bedste fiskedate er for mig altid når der er gang i vinden og vandet. Jeg er sikker på at havørrederne bliver mere hugvillige og der kommer helt sikkert også flere fisk ind under land for at deltage i ædegildet.
Vi fordelte os strækningen og fokuserede på affiskning af de mørke områder med blæretang og sten.
Regnen tog til og det var en kold fornøjelse for fingerne.
På et af de brede stræk med et lille rev fik jeg stemplet dagens første havørred lige over målet på en Kobberbasse…
Havørreden kom hurtigt tilbage i vandet. Havørreden var rigtigt godt kroget da jeg som altid tager Kobberbasse ind med lange tag. Det giver en rigtig god krogning af fisken 🙂
Vi gennemfiskede alle de gode “huller” og derefter skiftede vi fiskeplads til mere rolige vande på nord-siden af Asnæs.
Vi gav den gas og min fiskebuddy Claus fik stemplet 2 UMer på Kobberbassen inden vi tog hjemover til “hytten”.
Selfie – i regn og blæst i vest.
God fiskedag derude…
Tight lines
Lars