Fjorden går amok – Bonanza fiskeri når det er bedst !

Isefjorden har godt nok vist sig fra den gode side i dag. Isen har sluppet flere steder og der er kommet gang i de bidelystne havørreder.
Et par fiskekammerater havde en eventyrlig morgen i den sydelige del af fjorden med henholdsvis 24 og 18 stk blankfisk taget på flue inde under land.
Flere af dem havde børsteorm i maven.

20140209-153737.jpg
De tog et par stykker med hjem og resten blev genudsat. Der er jo ikke grund til at tage mere end hvad man skal bruge…,
Efter denne hotte fangstrapport fik jeg selv mulighed for at besøge fjorden en times tid søndag middag.

20140209-154057.jpg
Første træk over pladsen sker der ikke meget men min erfaringer på dette spot er at fiskene gerne vender tilbage. Det var tilfældet i dag så der kom godt gang i Kobberbasse-fluen de næste 30 minutter.
Hele 8 havørreder blevet stempelet med Kobberbassen og et par gode blevet mistet efter få sekunder på krogen.
De blev hentet over bunden med lang indtagning (40-50cm).

20140209-154547.jpg

20140209-154607.jpg
De største der med kom med hjem var 58 og 50 cm med løse skæl. Bedre bliver bare ikke…
Håber du også har haft mulighed for deltage i havørred-festen i Isefjorden.
Fik i øvrigt en dejlig varm velkomst af mine store unger når de ser havørreder. De er nok blevet lidt miljøskadet:-)

20140209-154936.jpg

Fede fjordfangster
Lars

4 Comments on “Fjorden går amok – Bonanza fiskeri når det er bedst !

  1. Fine billeder, som altid, Lars. Sikke en velkomst. Hvad er det for et fluehjul? Er det plastic 🙂
    Mvh Povl

    • Tak skal have. Det er et loop fluehjul (ældre model) der er lavet i nylon:-)

  2. Herligt, – specielt den fine velkomst fra ungerne dine 🙂

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: