Den simple vej til flere havørreder på kysten….
Når man mange gange om året har fangster med hjem er det også vigtigt at give en hjælpende hånd med at få skabt et bedre forhold for vores opgangsørreder i vandløbene.
Jeg har gennem årerne været med til at koordinerer en del projekter med fokus på at skabe bedre forhold for vores ørreder i Havelse å og Tuse å.
Dette års projekt i Havelse å havde til formål at etablerer gydebanker og skjul for ørreder. Projektet var initieret af Havelse Å Vandplejegruppe.
Projektet var fordelt over to dage og vandløbsmyndigheden stod for maskiner og papir-arbejdet.
På billedet ovenfor ses en nyetableret gydebanker der gerne skulle birke tiltrækkende på efterårets havørreder:-)
Billederne ovenfor viser hvordan at der etableres skjul til små ørreder. Dette er typisk et af de store problemer i vores vandløb i dag. Der mangler nemlig vinterskjul.
Sønnike på 5 år skulle selvfølgelig også med da de skal lære at passe på naturen:-)
Aktiviteten var også meget drenge-venlig hvis man godt kan lide at se på gravemaskiner.
Vandpleje-hilsner
Lars