Den simple vej til flere havørreder på kysten….
Fredag aften var startskuddet til den store C&R fiskekonkurrence Fjordlandet Open som afholdes denne weekend.
Mange deltagere var mødt op på Hotel Orø Kro for at få flere udleveret måleredskaber og noget god mad.
Efter en lækker buffet og konkurrence information afholdte jeg et indlæg om fiskeriet i Isefjorden og Roskilde Fjord.
Lørdag morgen var team-basserne (fisker kun med kobberbasser og guldbasser) som er Helge Rødgaard Larsen, Søren Juel Hansen. Vi tre var klar til jagte stor ørrederne i den nedre del af fjorden da lyset kom frem.
Den kraftige nordvest vind havde gjort det svært at finde pladser hvor der var klart vand og ikke alt for meget drivende ålegræs.
Jeg fortrækker uroligt vand da det giver bedre chancer for fisk. Der var næsten lige før at der var meget uroligt vand i dag som det ses på billedet.
Vi mødte selvfølgelig også andre fiskere på fiskepladserne og det er rart lige at vende fiskeriet med ligesindet.
Ved elevtiden gik det hjemover til landstedet med et kort stop ved Tuse Å men desværre var elfiskeriet blevet aflyst pga. den højevandstand i fjorden som bevirker at vandet i åen stiger længere oppe.
Dejligt se at der er blev fanget godt med havørreder første dag under svære forhold. Nu er “mindste målet” 50 cm+ som skal indsendes og det bliver spændende at følge fangsterne på FB siden: Fjordlandet Open.
Det var super hyggeligt at snakke med mange kendte ansigter fra mine kurser og guidet ture til fjorden.
Vi ses derude i morgen hvor team-basserne vil forsætte jagten efter de store hsvørreder med fluestangen.
Tight Lines
Lars Juel Hansen
Certificeret Fiskeguide
Den simple vej til flere havørreder