Den simple vej til flere havørreder på kysten….
Kristi himmelfarts morgen var der igen guidet kysttur til fjorden med et hold tændte havørredfiskere.
Der blev fiskeret intensivt efter de “sølvblanke” på tre smukke kystpladser langs med vestsiden af Isefjorden. Hornfiskene var der selvfølgelig en del af og det gav lidt ekstra flex på klingerne i det gode vejr.
På andet spot fandt vi havørrederne. Tre havørreder blev luret på flue. Det var John Kelly der tog dagens største på 43 cm.
Vi afsluttede den guidet kysttur med lidt hygge og fif til fiskeriet i de smukke omgivelser omkring Stokkebjerg skov.
Alle var meget tilfredse med turen og der var som altid en masse fiskesnak om kystpladser og fisketeknik efter havørreder. Deltagerne deler også gerne deres egne erfaringer.
Har du interrese for en guidet kysttur kan du finde mere information om turerne herunder:
Ørreddag
Senere på dagen var jeg til indvejning hos Odsherreds Sportsfiskerforening. De afholdte den årlige Ørreddag (åben fiskekonkurrencen). Det er altid hyggeligt at mødes med andre havørredfiskere. Som det ses på billedet blev der indvejet en del havørreder (7 stk) men de var dog ikke så store i år. De fleste af havørrederne var fanget i den ydre del af Isefjorden. Det var lidt overraskende at der ikke var nogle af de udsatte havørreder med klippet fedt finne havørreder blandt de indvejet havørreder.
Det bliver spændende at følge resultaterne i Isefjordsundersøgelsen som DTU Aqua står for.
Tight lines
Lars
WWW.SEATROUT4YOU.COM
Den simple vej til flere havørreder