Den simple vej til flere havørreder på kysten….
Er du rastløs efter at komme i gang med havørredfiskeriet har du mulighed for at lægge godt fra start på mine guidede kystturer eller weekendkurser. Jeg har få pladser tilbage på weekendkurserne dette forår så vær hurtig på tasterne vedr. tilmelding. Se mere om weekendkurserne via dette link
2-4 marts 2018 ( 1 plads tilbage) går det løs med havørredfiskeriet i Helnæs bugten. Selvom det er koldt er der mange slutne havørreder i bugten. Sidste år fik vi overlistet 16 havørreder med 3 stk. over 60 cm og havde et utal af hug. Se mere via link nedenfor.
Fyn er fin – 16 havørreder stemplet på weekendkursus !
Vi bor på Helnæs Fiske lodge og der vil foredrag om havørred-fiskestrategi, aflæsning, fluebinding og en masse hygge krydret med mine rejse-billeder fra Island.
14 -15 april 2018 (1 plads tilbage) går det løs med havørredfiskeriet i Nordvest Sjælland og Isefjorden. Som altid i april måned er der gang i havørreder og de første hornfisk plejer også at være ankommet.
Maden bliver denne gang lavet af min kære Zuzette der har sat en dejlig Tapas-menu sammen. Se menuen herunder.
Vi bor på Kirsebærgaarden der ligger syd for Rørvig og der vil også her være foredrag om havørred-fiskestrategi af aflæsnng af kystpladser og en masse hygge krydret med rejse billeder Island 2017. Se mere om weekendkurserne via dette link
Guidet fisketur efter havørreder i Isefjorden 24 marts 2018
Program:
Kl. 5:30 mødes på pendler p-plads ved afkørsel 19 på Holbæk motorvejen.
Vi kører samlet til første fiskeplads og skifter fiskeplads efter et par timer:.
Kl. 12: Går det hjemover til de varme stuer.
Dato: kl. 05:30 – 12
Pris: 300 kr
Mødested: Vi mødes på pendler p-plads ved Holbæk-motorvejs-afkørsel nr. 19
Husk at medbringe:
Tilmelding til turen: skriv til lars@edoras.dk
Guidet fisketur Skærtorsdag efter havørreder inkl. lækker brunch på landstedet den Skærtorsdag 29 marts 2018.
Program:
Kl. 05:00 : Vi mødes på pendler p-plads ved Holbæk-motorvejs-afkørsel nr. 19. Herfra kører vi samlet til første fiskeplads.
Efter et par timers fiskeri på første spot kører vi videre til næste fiskeplads.
Kl. 10.30 får vi Zuzettes lækker brunch på vores landsted (Sasserupvej 4) lige uden for Holbæk.
Kl.12 Går det hjemover til de varme stuer.
Se mere her via dette link
Tight Lines
Lars Juel Hansen
Certificeret Fiskeguide
Den simple vej til flere havørreder