Godt gang i overspringerne under morgenfiskeri !

Så var det igen tid til en kort morgen-fisketur i den sydelige del af fjorden.
Vejrforholdene var helt perfekte med en god vind der satte gang i overfladen.

20140222-140529.jpg
I dagens første lys skete der ikke meget men senere kom der mere gang i fiskene. Havørrederne begyndte at vise sig i overfladen og det gør det en del mere spændende 🙂
Selvom om jeg ramte plet med Kobberbassen-fluen var der ikke kontakt med fisk. Min fiskekammerat Michael dukkede op og lidt efter hans ankomst kom der et godt hug i min Kobberbasse. Det var en god fisk jeg mærke på bevægelsen i stangen. Efter rigtig fin fight taget vandtemperaturen i betragtning kunne jeg håndlande fin overspringer tæt på 60 cm.

20140222-142428.jpg
Lidt senere var der igen bud efter Kobberbassen med det var en mindre havørred som hurtigt kom tilbage i baljen.
Et par andre fiskere fik også
succes med et par fine blanke 50+ på bombarda.
Min fiskekammerat blev et par timer længere på spottet og fik et rigtigt godt hug på hans Kobberbasse flue. Det viste sig at være et stor nedgænger som hurtigt kom tilbage i vandet efter et fotos. Senere gik fiskeriet helt dødt.

20140222-143755.jpg
Dagen i dag var lidt anderledes da der var mange større havørreder og færre UMer. Det var meget tydeligt at de større fisk var inde for at jage fødeemner tæt på land og nær overfladen. Det gav gode fangster med mere 6 overspringere i 50+erne til morgen-fiskerne:-)

20140222-145131.jpg
Håber i får succes med jeres weekend-fiskeri
Ses derude …

20140222-145317.jpg
Tight lines
Lars

5 Comments on “Godt gang i overspringerne under morgenfiskeri !

    • Takker – det er altid godt st have camera med på turen da der altid er specielle situationer der lige fanges med søgeren 🙂
      Det kender du jo helt sikkert med de flotte billeder som du tager på dine turer.
      Hilsner
      Lars

      • Selv tak, Lars 🙂
        Rigtig god weekend til dig og din familie,
        Hanna

  1. Flotte fisk – håber snart at få brudt den række af nulture og enkelte UM jeg har været ramt af i snart 6 mdr.

    • Hej Brian
      Chancerne skulle også blive bedre når foråret rigtigt sætter ind. Så bliver havørrederne meget mere spredt end de er i dag pga. den begrænset fødemængde.
      Tight lines
      Lars

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: