Fisk overalt ved daggry

Visse morgenstunder husker man bedre end andre. Denne morgen er af dem man gerne vil have mange flere af.

Da jeg havde parkeret bilen var havørrederne allerede i fuldt gang med at guffe fødeemner tæt på overfladen. Det var sikkert børsteorm der var på dagens menu-kort.  Havørrederne viste sig over alt og det var ikke svært at ramme dem i hovedet. Det eneste problem var at de ikke ville bide på krogen!

Kobberbasse-fluen blev heldigvis “godkendt” af 9 havørreder som lige ville smage på “varen”. Største var 46 cm. Jeg mistede desværre også en god blank-fisk  på 50+.

En fiskekammerat fik også 3 stykker ørreder  med den største på 59 cm. Ellers var der ikke mange som fangende fisk denne morgen.  Ses derude………….

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: